CAPTCHA 6.x-2.0-rc2 - en to sv translation catalogue (149 entries)

en: none
sv: ingen

en: default challenge type
sv: Standardtyp för CAPTCHA-fråga

en: @type (from module @module)
sv: @type (från modulen @module)

en: Form protection
sv: Formulär-skydd

en: Select the challenge type you want for each of the listed forms (identified by their so called <em>form_id</em>'s). You can easily add arbitrary forms with textfield at the bottom of the table or with the help of the '%CAPTCHA_admin_links' option below.
sv: Välj vilken typ av CAPTCHA-fråga du vill ha på vart och ett av formulären i listan (identifierade med sitt <em>form_id</em>). Du kan enkelt lägga till vilket formulär som helst genom att alternativet '%CAPTCHA_admin_links' eller på <a href="!add_captcha_point">detta formulär</a>.

en: Add CAPTCHA administration links to forms
sv: Lägg till administrationslänkar för CAPTCHA till alla formulär

en: Default challenge type
sv: Standardtyp för CAPTCHA-fråga

en: Select the default challenge type for CAPTCHAs. This can be overriden for each form if desired.
sv: Välj CAPTCHA-frågetyp att använda som standard. Detta kan ändras per formulär vid behov.

en: delete
sv: radera

en: This option makes it easy to manage CAPTCHA settings on forms. When enabled, users with the "%admincaptcha" permission will see a fieldset with CAPTCHA administration links on all forms, except on administrative pages.
sv: Hjälpfunktion för att slå på och stänga av CAPTCHA på formulär. När alternativet är valt kommer användare med behörigheten "%admincaptcha" att se fält för CAPTCHA-inställningar på alla formulär, utom administrationssidor.

en: administer CAPTCHA settings
sv: administrera CAPTCHA-inställningar

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
sv: Tillåt CAPTCHA-frågor och Lägg till administrationslänkar för CAPTCHA  på administrationssidor.

en: This option makes it possible to add CAPTCHAs to forms on administrative pages. CAPTCHAs are disabled by default on administrative pages (which shouldn't be accessible to untrusted users normally) to avoid the related overhead. In some situations, e.g. in the case of demo sites, it can be usefull to allow CAPTCHAs on administrative pages.
sv: Ger dig möjlighet att lägga till CAPTCHA-frågor på administrationssidor. Normalt är CAPTCHA-frågor inaktiverade för administrationssidor (som inte bör vara åtkomliga för opålitliga användare) för att undvika onödig serverlast. I en del fall, till exempel på demo-sajter, kan CAPTCHA-frågor dock vara användbara på administrationssidor.

en: Add a description to the CAPTCHA
sv: Lägg till en beskrivning för CAPTCHA-frågan.

en: Add a configurable description to explain the purpose of the CAPTCHA to the visitor.
sv: Lägg till en valbar förklaring som förklarar för användaren varför de måste besvara en CAPTCHA-fråga.

en: CAPTCHA description
sv: CAPTCHA-beskrivning

en: Configurable description of the CAPTCHA. An empty entry will reset the description.
sv: Egen beskrivning av CAPTCHA-frågan. Är fältet tomt används standardvärdet.

en: For language %lang_name (code %lang_code)
sv: För språket %lang_name (code %lang_code)

en: Challenge description
sv: Beskrivning av CAPTCHA-frågan

en: Default CAPTCHA validation
sv: Standardval för kontroll av CAPTCHA-frågor

en: Define how the response should be processed by default. Note that the modules that provide the actual challenges can override or ignore this.
sv: Välj hur svaret normalt ska bearbetas. Observera att modulen som tillhandahåller CAPTCHA-frågan kan bortse från detta val.

en: Case sensitive validation: the response has to exactly match the solution.
sv: Skiftlägeskänslig jämförelse: små och stora bokstäver måste vara rätt

en: Case insensitive validation: lowercase/uppercase errors are ignored.
sv: Skiftlägesokänslig jämförelse: skillnader på små och stora bokstäver ignoreras

en: Persistence
sv: Beständighet

en: Always add a challenge.
sv: Lägg alltid till en CAPTCHA-fråga.

en: Omit challenges for a form once the user has successfully responded to a challenge for that form.
sv: Göm CAPTCHA-frågan på ett formulär så fort användaren svarat rätt en gång.

en: Omit challenges for all forms once the user has successfully responded to a challenge.
sv: Göm CAPTCHA-frågan på alla formulär så fort användaren svarat rätt en gång på något formulär.

en: Define if challenges should be omitted during the rest of a session once the user successfully responses to a challenge.
sv: Bestäm om CAPTCHA-frågor ska inaktiveras tills användaren loggar ut när de svarat rätt en gång på något formulär.

en: Log wrong responses
sv: Logga felaktiga svar

en: Report information about wrong responses to the !log.
sv: Rapportera felaktiga svar till !log.

en: log
sv: logg

en: Save configuration
sv: Spara inställningarna

en: Challenge type
sv: Typ av CAPTCHA-fråga

en: Operations
sv: Aktiviteter

en: Illegal form_id
sv: Ogiltigt form_id

en: Added CAPTCHA point.
sv: Lade till CAPTCHA-formulärinställningar

en: Reset of CAPTCHA description for language %language.
sv: Återställ CAPTCHA-beskrivningen för språk: %language

en: Reset of CAPTCHA description.
sv: Återställ CAPTCHA-beskrivningen

en: The CAPTCHA settings were saved.
sv: Inställningarna för CAPTCHA sparades.

en: Form ID
sv: Formulär-ID

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
sv: Drupals form_id på formuläret där CAPTCHA ska läggas till.

en: The CAPTCHA type to use for this form
sv: Typen av CAPTCHA-fråga för detta formulär

en: Save
sv: Spara

en: Saved CAPTCHA point settings.
sv: Sparade CAPTCHA-formulärinställningar

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
sv: Är du säker på att du vill radera CAPTCHA för form_id %form_id?

en: Delete
sv: Radera

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
sv: Är du säker på att du vill inaktivera CAPTCHA för form_id %form_id?

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
sv: Raderade CAPTCHA för formuläret %form_id.

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
sv: Inaktiverade CAPTCHA för formuläret %form_id.

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
sv: Sidan ger överblick över alla tillgängliga CAPTCHA-frågetyper, genererade med sina aktuella inställningar.

en: Challenge "%challenge" by module "%module"
sv: CAPTCHA-fråga "%challenge" från modulen "%module"

en: 10 more examples of this challenge.
sv: Ytterligare tio exempel på denna CAPTCHA-fråga

en: Failed to set a CAPTCHA type for form %form_id: could not interpret value "@captcha_type"
sv: Misslyckades med att välja CAPTCHA-typ för formuläret %form_id. Kunde inte tolka "@captcha_type"

en: This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
sv: Frågan kontrollerar om du är en människa och används för att hindra spam-robotar.

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
sv: "CAPTCHA" är en engelsk akronym för "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". Den består ofta av en fråga som användaren måste svara rätt på för att bevisa att han eller hon är en människa. CAPTCHA-modulen är ett verktyg som hindrar automatiska verktyg från att skapa spam i till exempel kommentarer, användarregistreringar och gästboksinlägg. CAPTCHA-modulen gör att du på dina formulär kan lägga till frågor som är lätta att besvara för människor men svåra nog för att hålla ute automatiska verktyg

en: Note that the CAPTCHA module interacts with page caching (see <a href="!performancesettings">performance settings</a>). Because the challenge should be unique for each generated form, the caching of the page it appears on is prevented. Make sure that these forms do not appear on too many pages or you will lose much caching efficiency. For example, if you put a CAPTCHA on the user login block, which typically appears on each page for anonymous visitors, caching will practically be disabled. The comment submission forms are another example. In this case you should set the "%commentlocation" to "%separatepage" in the comment settings of the relevant <a href="!contenttypes">content types</a> for better caching efficiency.
sv: Tänk på att CAPTCHA-modulen påverkar sidcachen (se <a href="!performancesettings">performance settings</a>). Eftersom CAPTCHA-frågorna måste vara unika för varje formulär som genereras fungerar inte cachen för de sidor där det används. För att inte förlora prestanda bör du se till att formulär som använder CAPTCHA förekommer på så få sidor som möjligt. Om du till exempel lägger en CAPTCHA-fråga i inloggningsblocket som ofta förekommer på alla sidor för anonyma användare kommer sidcachen i praktiken att vara helt inaktiverad. Formulären för at skapa kommentarer är ett annat exempel på detta. Om du använder CAPTCHA-frågor på kommentarssformulär bör du ändra inställningen  "%commentlocation" till "%separatepage" i kommentarsinställningarna för de berörda <a href="!contenttypes">innehållstyperna</a> för att hålla uppe prestandan.

en: Location of comment submission form
sv: Placering av kommentarsformuläret

en: Display on separate page
sv: Visa på en separat sida

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
sv: CAPTCHA är ett varumärke som tillhör Carnegie Mellon University.

en: A CAPTCHA can be added to virtually each Drupal form. Some default forms are already provided in the form list, but arbitrary forms can be easily added and managed when the option "%adminlinks" is enabled.
sv: CAPTCHA-frågor kan läggas till på praktiskt taget alla formulär i Drupal. Vissa standardformulär visas i listan, men vilket formulär som helst kan lätt läggas till och hanteras med när alternativet "%adminlinks" är valt.

en: Users with the "%skipcaptcha" <a href="@perm">permission</a> won't be offered a challenge. Be sure to grant this permission to the trusted users (e.g. site administrators). If you want to test a protected form, be sure to do it as a user without the "%skipcaptcha" permission (e.g. as anonymous user).
sv: Användare med <a href="@perm">"%skipcaptcha"-behörighet</a> får aldrig se CAPTCHA-frågor. Se till att du ger denna behörighet till alla användare du litar på (till exempel sajtens administratörer.) Om du vill provköra ett skyddat formulär, se till att du gör det med ett användare utan "%skipcaptcha"-behörighet, till exempel som anonym användare.

en: skip CAPTCHA
sv: hoppa över CAPTCHA

en: CAPTCHA: challenge "@type" enabled
sv: CAPTCHA: frågetypen "@type" aktiverad

en: Untrusted users will see a CAPTCHA here (!settings).
sv: Icke-pålitliga användare kommer att se en CAPTCHA-fråga här (!settings).

en: general CAPTCHA settings
sv: allmänna CAPTCHA-inställningar

en: Enabled challenge
sv: Aktiverad CAPTCHA-fråga

en: "@type" by module "@module" (!change, !disable)
sv: "@type" från modulen "@module" (!change, !disable)

en: change
sv: ändra

en: disable
sv: inaktivera

en: Example
sv: Exempel

en: This is a pre-solved, non-blocking example of this challenge.
sv: Detta är ett exempel (med lösning) på denna CAPTCHA-fråga

en: CAPTCHA: no challenge enabled
sv: CAPTCHA: ingen frågetyp aktiverad

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
sv: Placera en CAPTCHA-fråga här för opålitliga användare.

en: CAPTCHA test failed (unknown csid).
sv: CAPTCHA-test misslyckades (okänt csid).

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
sv: Ditt svar på CAPTCHA-frågan är inte rätt.

en: Math question
sv: Mattefråga

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
sv: Lös det här enkla matte-problemet och ange svaret. Till exempel för 1+3, ange 4.

en: Test one two three
sv: Test ett två tre

en: CAPTCHA problem: hook_captcha() of module %module returned nothing when trying to retrieve challenge type %type for form %form_id.
sv: CAPTCHA-problem: hook_captcha() i modulen %module returnerade ingenting vid försök att hämta CAPTCHA-frågetyp %type till formuläret %form_id.

en: %form_id post blocked by CAPTCHA module: challenge "%challenge" (by module "%module"), user answered "%response", but the solution was "%solution".
sv: %form_id-inlägg blockerat av CAPTCHA-modulen: Fråga:  "%challenge" (från modulen "%module"). Användaren svarade: "%response". Förväntat svar: "%solution".

en: Already 1 blocked form submission | Already @count blocked form submissions
sv[0]: Du har redan ett blockerat formulär-svar
sv[1]: Du har redan @counter blockerade formulär-svar

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
sv: Bestäm hur och var CAPTCHA-frågor används.

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Examples
sv: Exempel

en: An overview of the available challenge types with examples.
sv: En översikt över tillgängliga CAPTCHA-frågetyper, med exempel.

en: Unsupported database.
sv: Databasen stöds ej.

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
sv: Du kan nu <a href="!captcha_admin">konfigurera CAPTCHA-modulen</a> för din sajt.

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
sv: Grundmodul för att lägga till CAPTCHA-frågor på valfria formulär

en: Spam control
sv: Spam-kontroll

en: Built-in font
sv: Inbyggd font

en: The Image CAPTCHA module can not generate images because your PHP setup does not support it (no <a href="!gdlib">GD library</a>).
sv: Bild-CAPTCHA-modulen kan inte skapa bilder eftersom din PHP-installation inte har stöd för <a href="!gdlib">GD-biblioteket</a>.

en: Presolved image CAPTCHA example, generated with the current settings.
sv: Exempel på bild-CAPTCHA, med lösning, skapad med nuvarande inställningar.

en: Code settings
sv: Teckeninställningar

en: Characters to use in the code
sv: Tecken som får användas

en: Code length
sv: Antal tecken

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
sv: Antalet tecken påverkar bildstorleken. Tänk på att större bilder kräver mer processorkraft.

en: Font settings
sv: Font-inställningar

en: The TrueType font (.ttf) to use for the text in the image CAPTCHA.
sv: TrueType-fonten (.ttf) som ska användas för texten i en bild-CAPTCHA

en: Font size
sv: Teckenstorlek

en: tiny
sv: pytteliten

en: small
sv: liten

en: large
sv: stor

en: extra large
sv: extra stor

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
sv: Textstorleken påverkar bildstorleken. Tänk på att större bilder kräver mer processorkraft.

en: Character spacing
sv: Mellanrum mellan tecken

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
sv: Ange det genomsnittliga avståndet mellan tecknen. Tänk på att större avstånd ger större bilder som kräver mer processorkraft.

en: wide
sv: bred

en: extra wide
sv: extra bred

en: Color settings
sv: Färginställningar

en: Configuration of the background and text colors in the image CAPTCHA.
sv: Inställning för text- och bakgrundsfärger för bild-CAPTCHA.

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90).
sv: Ange hexkoden för önskad bakgrundsfärg (till exempel #FFF eller #FFCE90).

en: Text color
sv: Textfärg

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
sv: Ange hexkoden för önskad textfärg (tlll exempel #000 eller #004283).

en: Additional variation of text color
sv: Ytterligare variation i textferg

en: moderate
sv: medel

en: high
sv: hög

en: The different characters will have randomized colors in the specified range around the text color.
sv: Olika tecken får slumpmässiga färger i angivet intervall kring textfärgen

en: Distortion and noise
sv: Distortion och brus

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
sv: Här kan du välja hur mycket tecknen ska förvanskas genom distortion och brus. Överdriv inte nivån och se till att tecknen i bilden är tillräckligt läsbara. Kombinera till exempel inte höga nivåer av distortion och brus.

en: Distortion level
sv: Distortionsnivå

en: low
sv: låg

en: severe
sv: skithög

en: Set the degree of wave distortion in the image.
sv: Ange vågrörelsens storlek i bilden

en: Smooth distortion
sv: Jämna ut distortion

en: This option enables bilinear interpolation of the distortion which makes the image look smoother, but it is more CPU intensive.
sv: Använder bilinjär interpolation i distortionen så att bilden ser mindre hackig ut. Kräver mer processorkraft.

en: Add salt and pepper noise
sv: Lägg till salt- och pepparbrus

en: This option adds randomly colored point noise.
sv: Lägger till slumpmässigt färgade punkter.

en: Add line noise
sv: Lägg till linjebrus

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
sv: Lägger till linjer som ritas slumpmässigt ovanpå bokstäverna.

en: Noise level
sv: Brusnivå

en: The Image CAPTCHA module can not use True Type fonts because your PHP setup does not support it. There is only a built-in bitmap font available.
sv: Bild-CAPTCHA-modulen kan inte använda True Type-fonter eftersom din PHP-installation saknar stöd för det. Endast den inbyggda bitmap-fonten är tillgänglig.

en: The image CAPTCHA module works best with a TrueType font file (TTF) for generating the images, but because of licencing issues it is not allowed to package fonts with the module. A simple built-in bitmap font is provided as default instead. You can install TrueType fonts yourself by putting them in the fonts directory of the image CAPTCHA module (directory "%fontsdir") or by uploading them to your Drupal file system (directory "%filesdir") with for example the upload module.
sv: Bild-CAPTCHA-modulen fungerar bäst med TrueType-fontfiler (TTF) for bildgenerering, men på grund av lisensregler får fonterna inte packeteras med modulen. En enkel, inbyggd bitmap-font används som standard. Du kan installera TrueType-fonter på egen hand genom att lägga dem i fonts-katalogen för bild-CAPTCHA-modulen (katalogen "%fontsdir") eller genom att ladda upp dem till ditt Drupal-filsystem (katalogen "%filesdir") genom att använda till exempel upload-modulen.

en: The usage of the built-in bitmap font it is not recommended because of its small size and missing UTF-8 support.
sv: Användning av den inbyggda bitmap-fonten rekommenderas inte eftersom den är liten i storleken och saknar stöd för UTF-8.

en: The list of characters to use should not contain spaces.
sv: Listan över tecken ska inte innehålla mellanslag.

en: You need to select a font
sv: Du måste välja en font.

en: Font does not exist or is not readable.
sv: Fonten finns inte eller så är fontfilen oläsbar.

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
sv: Bakgrundsfärgen är inte ett giltig hexdecimalt färgvärde.

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
sv: Textfärgen är inte ett giltigt hexdecimalt färgvärde.

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
sv: Misslyckades skapa bild-CAPTCHA. Kontrollera inställningarna för bild-CAPTCHA och i synnerhet font-inställningarna.

en: Could not find or read the configured font ("%font") for the image CAPTCHA.
sv: Kan inte hitta eller läsa fontfilen för "%font" för att skapa bild-CAPTCHA.

en: The image CAPTCHA is a popular challenge where a random textual code is obfuscated in an image. The image is generated on the fly for each request, which is rather CPU intensive for the server. Be careful with the size and computation related settings.
sv: Bild är en populär CAPTCHA-typ som består av slumpvist valda tecken som visas förvanskade i en bild. Bilden genereras på nytt för varje tillfälle. Detta kräver mycket processorkraft av servern. Var försiktig när du väljer bildstorlek och gör andra beräkningsintensiva inställningar

en: Enter the characters shown in the image. Ignore spaces and be careful about upper and lower case.
sv: Skriv in tecknen som visas i bilden. Ignorera mellanslag men var noggrann med små och stora bokstäver.

en: Enter the characters (without spaces) shown in the image.
sv: Skriv in tecknen som visas i bilden. Ignorera mellanslag.

en: Image CAPTCHA
sv: Bild-CAPTCHA

en: What code is in the image?
sv: Vilka tecken ser du i bilden?

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
sv: Hittade en otillåten byte när en UTF-8-sträng skulle delas upp.

en: Provides an image based CAPTCHA.
sv: Tillhandahåller bild-CAPTCHA
