Pathauto 6.2 - en to sv translation catalogue (162 entries)

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Use -raw replacements for text to avoid problems with HTML entities.
sv: Använd obearbetade ersättningar för att undvika problem med HTML-enheter.

en: Internal feed alias text (leave blank to disable)
sv: Internt alias för innehållsflöde (lämna blankt för att inaktivera)

en: The text to use for aliases for RSS feeds. Examples are "0/feed" (used throughout Drupal core) and "feed" (used by some contributed Drupal modules, like Views).
sv: Alias för RSS-flöden. Exempel är "0/feed" (används genom kärnan för Drupal) och "feed" (används av några bidragna moduler i Drupal som Views).

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Verbose
sv: Detaljerad

en: Display alias changes (except during bulk updates).
sv: Visa ändringar av alias (förutom under massuppdateringar).

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
sv: Tecken som används för att separera ord i titlar. Detta kommer ersätta alla mellanrum och skiljetecken. Används tecken som mellanslag eller + kan det orsaka oväntat resultat.

en: Character case
sv: Gemener eller versaler

en: Leave case the same as source token values.
sv: Spara gemener/versaler enligt källa.

en: Change to lower case
sv: Ändra till gemener

en: Maximum alias length
sv: Längsta längd för alias

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
sv: Längsta längd på alias att generera. 100 är rekommenderat. @max är den längsta möjliga längden. Se <a href="@pathauto-help">hjälp om Pathauto</a> för detaljer.

en: Maximum component length
sv: Längsta längd för komponent

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
sv: Längsta textlängd för en komponent i aliaset (till exempel [title]. 100 är rekommenderat. @max är den längsta möjliga längden.  Se <a href="@pathauto-help">hjälp om Pathauto</a> för detaljer.

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
sv: Största tillåtna antal objekt att döpa om i en massuppdatering

en: Maximum number of objects of a given type which should be aliased during a bulk update. The default is 50 and the recommended number depends on the speed of your server. If bulk updates "time out" or result in a "white screen" then reduce the number.
sv: Största tillåtna antal objekt av en vald typ som skall döpas om under en massuppdatering. Standard är 50 och rekommenderat antal beror på prestandan hos din webbserver. Minska antalen om uppdateringen överskrider tidsgränsen eller resulterar i en "white screen".

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
sv: Gör inget. Lämna gamla alias intakta.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
sv: Skapa ett nytt alias. Spara det gamla.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
sv: Skapa ett nytt alias. Ta bort det gamla.

en: Create a new alias. Redirect from old alias.
sv: Skapa ett nytt alias. Vidarebefordra från det gamla.

en: Update action
sv: Åtgärd för uppdatering

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
sv: Vad skall Pathauto göra vid uppdatering av en existerande innehållspost som redan har ett alias?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
sv: När ett mönster innehåller vissa tecken (till exempel accent), skall Pathauto försöka skriva om dem till alfabetet ASCII-96? Omskrivning hanteras av modulen Transliteration.

en: This option is disabled on your site because the Transliteration module either isn't installed, or isn't installed properly.
sv: Detta alternativ är inaktiverat på din webbplats eftersom modulen Transliterate inte är installerad, eller inte är installerad på rätt sätt.

en: Transliterate prior to creating alias
sv: Skriv om innan alias skapas

en: Reduce strings to letters and numbers
sv: Reducera strängar till bokstäver och siffror

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
sv: Filtrerar det nya aliaset till endast bokstäver och siffror som finns i ASCII-96.

en: Strings to Remove
sv: Strängar att ta bort

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
sv: Ord att ta bort från URL-aliaset, separerade med kommatecken. Använd inte detta för att ta bort skiljetecken.

en: Punctuation
sv: Skiljetecken

en: Remove
sv: Ta bort

en: Replace by separator
sv: Ersätt med avskiljare

en: No action (do not replace)
sv: Ingen åtgärd (ersätt inte)

en: You are using the token [%token] which is not valid within the scope of tokens where you are using it.
sv: Du anväder symbolen [%token] som inte är giltig i det sammanhang du valt.

en: You are using the token [%token] which has a -raw companion available [%raw_token]. For Pathauto patterns you should use the -raw version of tokens unless you really know what you are doing. See the <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for more details.
sv: Du anväder symbolen [%token] som har en obearbetat följeslagare tillgänglig  [%raw_token]. För Pathauto-mönster bör du använda "-raw"-versionen av symboler såvida du inte vet exakt vad du håller på med. Läs <a href="@pathauto-help">Pathauto-hjälp</a> för detaljer.

en: NOTE: This field contains potentially incorrect patterns. %name %problems.
sv: OBSERVERA: Detta fält innehåller potentiellt felaktiga tecken. %name %problems.

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the catpath and termpath patterns. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
sv: Du har konfigurerat @name som avskiljare och som skall tas bort när det påträffas i strängar. Detta kan orsaka problem med dina mönster och speciellt med mönster av typen "catpath" och "termpath". Du bör troligen sätta åtgärden för @name som "ersätt med avskiljare".

en: Choose aliases to delete
sv: Välj alias att ta bort

en: All aliases
sv: Alla alias

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
sv: Ta bort alla alias. Antal alias som kommer att tas bort: %count

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
sv: Ta bort alias för alla @label. Antal alias som kommer att tas bort: %count

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
sv: <strong>Observera:</strong> det kommer ingen bekräftelse. Var säker på det du gör innan du klickar på knappen "Ta bort alias nu!".<br />Du kanske vill göra en backup på din databas och/eller tabellen url_alias innan du använder den här funktionen.

en: Delete aliases now!
sv: Ta bort alias nu!

en: All of your path aliases have been deleted.
sv: Alla dina webbadressalias har tagits bort.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
sv: Alla dina alias för %type har tagits bort

en: You appear to be using a "WYSIWYG" editor which can cause problems if that editor runs on the Pathauto administrative settings page. Please be sure to disable these editors for all text boxes on this page. See the "WYSIWYG Conflicts" section of the README.txt file for more information.
sv: Du verkar använda en redigerare av typen "WYSIWYG" vilket kan orsaka problem om redigeraren körs på Pathautos administrativa inställningssida. Var vänlig se till att inaktivera dessa redigerare för alla textrutor på denna sida. Se området "WYSIWYG Conflicts" i filen README.txt för mer information.

en: Bulk generation of index aliases completed, one alias generated. | Bulk generation of index aliases completed, @count aliases generated.
sv[0]: Massuppdatering av indexalias genomförd, ett alias skapades.
sv[1]: Massuppdatering av indexalias genomförd, @count alias skapades.

en: Problem token: | Problem tokens:
sv[0]: Problemsymbol:
sv[1]: Problemsymboler:

en: Pathauto could not transliterate the path, as the Transliteration module has been disabled.
sv: Pathauto kunde inte skriva om sökvägen eftersom modulen Transliteration har inaktiverats.

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
sv: Det automatiskt genererade aliaset %original_alias hamnade i konfilkt med ett existerande alias. Alias ändrades till %alias.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
sv: Ignorerar alias %alias på grund av sökvägskonflikt.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
sv: Ignorerar alias %alias då det är detsamma som den interna sökvägen.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias. %old_alias now redirects to %alias.
sv: Skapade nytt alias %alias för %source, som ersätter %old_alias. %old_alias vidarebefodrar nu till %alias.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
sv: Skapade nytt alias %alias för %source, som ersätter %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
sv: Skapade nytt alias %alias för %source.

en: Double quotes "
sv: Citationstecken "

en: Single quotes (apostrophe) '
sv: Apostrof '

en: Back tick `
sv: Grav accent `

en: Comma ,
sv: Kommatecken ,

en: Period .
sv: Punkt .

en: Hyphen -
sv: Bindestreck -

en: Underscore _
sv: Understreck _

en: Colon :
sv: Kolon :

en: Semicolon ;
sv: Semikolon ;

en: Pipe |
sv: Lodstreck |

en: Left curly bracket {
sv: Klammerparantes, vänster {

en: Left square bracket [
sv: Hakparantes, vänster [

en: Right curly bracket }
sv: Klammerparantes, höger }

en: Right square bracket ]
sv: Hakparantes, höger ]

en: Equal =
sv: Lika med =

en: Ampersand &
sv: Et-tecken &

en: Percent %
sv: Procent %

en: Caret ^
sv: Cirkumflex ^

en: Hash #
sv: Nummertecken #

en: At @
sv: Snabel-a @

en: Exclamation !
sv: Utropstecken !

en: Left parenthesis (
sv: Vänsterparantes (

en: Right parenthesis )
sv: Högerparantes )

en: Question mark ?
sv: Frågetecken ?

en: Less than <
sv: Mindre än <

en: Greater than >
sv: Större än >

en: Back slash \
sv: Omvänt snedstreck \

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
sv: Som [cat] men medräknat sina överkategorier separerade med /.

en: As [cat-raw], but including its supercategories separated by /. WARNING - raw user input.
sv: Som [cat-raw] men medräknat sina överkategorier separerade med /. VARNING - obearbetad inmatning från användare.

en: URL alias for the term.
sv: URL-alias för termen.

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
sv: Som [term] men medräknat sina överkategorier separerade med /.

en: As [term-raw], but including its supercategories separated by /. WARNING - raw user input.
sv: Som [term-raw] men medräknat sina överkategorier separerade med /. VARNING - obearbetad inmatning från användare.

en: URL alias for the parent book.
sv: URL-alias för den överliggande boken.

en: Node paths
sv: Sökvägar till noder

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
sv: Standardmönster för sökvägar (gäller för alla noder utan eget mönster nedan)

en: content/[title-raw]
sv: innehall/[title-raw]

en: Bulk generate aliases for nodes that are not aliased
sv: Massgenerera alias för noder som inte redan har eget alias

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
sv: Generera alias för noder som inte har något alias.

en: Language neutral
sv: Språkneutral

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type node types with blank patterns below)
sv: Förvaldt sökvägsmönster för @node_type (gäller för alla typer av @node_type utan eget mönster nedan)

en: Pattern for all @node_type paths in @language
sv: Mönster för alla sökvägar för @nod_type på @language

en: Pattern for all language neutral @node_type paths
sv: Mönster för alla språkneutrala sökvägar av typen @node_type

en: Pattern for all @node_type paths
sv: Mönster för alla sökvägar av typen @node_type

en: Bulk generation of nodes completed, one alias generated. | Bulk generation of nodes completed, @count aliases generated.
sv[0]: Massgenerering av noder slutfördes, ett alias genererades.
sv[1]: Massgenerering av noder slutfördes, @count alias genererades.

en: Taxonomy term paths
sv: Sökvägar till taxonomitermer

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
sv: Standardmönster för sökvägar (gäller för alla vokabulär utan eget mönster nedan)

en: category/[vocab-raw]/[catpath-raw]
sv: kategori/[vocab-raw]/[catpath-raw]

en: Bulk generate aliases for terms that are not aliased
sv: Massgenerera alias för termer som inte redan har eget alias

en: Generate aliases for all existing terms which do not already have aliases.
sv: Generera alias för alla existerande termer som inte redan har eget alias.

en: Pattern for all %vocab-name paths
sv: Mönster för alla sökvägar rill %vocab-name

en: Forum paths
sv: Sökvägar till forum

en: Pattern for forums and forum containers
sv: Mönster för forum och forumgrupper

en: Bulk generate aliases for forum paths that are not aliased
sv: Massgenerera alias för sökvägar till forum som inte redan har eget alias

en: Generate aliases for all existing forums and forum containers which do not already have aliases.
sv: Generera alias för alla befintliga forum och forumgrupper som inte redan har ett alias.

en: Bulk generation of terms completed, one alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
sv[0]: Massgenerering av termer slutfördes, ett alias genererades.
sv[1]: Massenerering av termer slutfördes, @count alias genererades.

en: Bulk update of forums and forum containers completed, one alias generated. | Bulk update of forums and forum containers completed, @count aliases generated.
sv[0]: Massgenerering av forum och forumgrupper slutfördes, ett alias genererades.
sv[1]: Massgenerering av forum och forumcontainers slutfördes, @count alias genererades.

en: User paths
sv: Sökvägar till användare

en: Pattern for user account page paths
sv: Mönster för sökvägar till användares kontosidor

en: users/[user-raw]
sv: medlemmar/[user-raw]

en: Bulk generate aliases for users that are not aliased
sv: Massgenerera alias för användare som inte redan har eget alias

en: Generate aliases for all existing user account pages which do not already have aliases.
sv: Generera alias för alla existerande användarkontons sidor som inte redan har alias.

en: Blog paths
sv: Sökvägar till bloggar

en: Pattern for blog page paths
sv: Mönster för sökvägar till bloggsidor

en: blogs/[user-raw]
sv: bloggar/[user-raw]

en: Bulk generate aliases for blogs that are not aliased
sv: Massgenerera alias för bloggar som inte redan har eget alias

en: Generate aliases for all existing blog pages which do not already have aliases.
sv: Generera alias för alla befintliga bloggsidor som inte redan har alias.

en: User-tracker paths
sv: Sökvägar till användarspårning

en: Pattern for user-tracker page paths
sv: Mönster för sökvägar av användarspårning

en: users/[user-raw]/track
sv: medlemmar/[user-raw]/senaste

en: Bulk generate aliases for user-tracker paths that are not aliased
sv: Massgenerera alias för sökvägar åt användarspårning som inte redan har eget alias

en: Generate aliases for all existing user-tracker pages which do not already have aliases.
sv: Generera alias för alla befintliga anvnädar-tracker-sidor som inte redan har alias.

en: User personal contact form paths
sv: Sökvägar till användarkontons sidor

en: Pattern for the user contact form paths
sv: Mönster för sökvägar åt användares kontaktformulär

en: users/[user-raw]/contact
sv: medlemmar/[user-raw]/kontakt

en: Bulk generate aliases for user contact form paths that are not aliased
sv: Massgenerera alias för sökvägar åt användares kontaktformulär som inte redan har eget alias

en: Generate aliases for all existing user contact form pages which do not already have aliases.
sv: Generera alias för alla existerande sidor för användares kontaktformulär som inte redan har alias.

en: Bulk generation of users completed, one alias generated. | Bulk generation of users completed, @count aliases generated.
sv[0]: Massgenerering av användare slutfördes, ett alias genererades.
sv[1]: Massgenerering av användare slutfördes, @count alias genererades.

en: Bulk generation of user blogs completed, one alias generated. | Bulk generation of user blogs completed, @count aliases generated.
sv[0]: Massgenerering av bloggar slutfördes, ett alias genererades.
sv[1]: Massgenerering av bloggar slutfördes, @count alias genererades.

en: Bulk generation of user tracker pages completed, one alias generated. | Bulk generation of user tracker pages completed, @count aliases generated.
sv[0]: Massgenerering av spårning av användarsidor slutfördes, ett alias genererades.
sv[1]: Massgenerering av användar-tracker-sidor slutfördes, @count alias genererades.

en: Bulk generation of contact pages completed, one alias generated. | Bulk generation of contact pages completed, @count aliases generated.
sv[0]: Massgenerering av kontaktsidor slutfördes, ett alias genererades.
sv[1]: Massgenerering av kontaktsidor slutfördes, @count alias genererades.

en: About
sv: Om

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
sv: Tillhandahåll en mekanism för moduler att automatiskt generera alias för innehållstypen som de handhar.

en: Settings
sv: Inställningar

en: Maximum alias and component length
sv: Längsta längd på alias och komponenter

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. For example, URLs generated for feeds will have "/feed" added to the end. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
sv: Värdena <strong>längsta tillåtna längden på alias</strong> och <strong>längsta tillåtna komponentslängd</strong> har 100 som standardvärde och en gräns på @max av Pathauto. Denna längd begränsas av kolumnen "alias" för tabellen 'url_alias' i databasen. Standardvärdet för denna kolumn är @max. Om du ställer in en längd som är samma som den i kolumnen "alias" så kommer det skapa problem i situationer där systemet behöver fylla i extra ord i URL:en. Exemplvis kommer URL:er genererade för innehållsflöden att ha "/feed" i slutet. Du bör ange ett värde som är lika med värdet i kolumnen "alias" minus det antal tecken som kan läggas till i slutet på sökvägen. Längden för de strängar som kan läggas till beror på de moduler som du har aktiverade i dina inställningar för Pathauto. Rekommenderat värde är 100.

en: Raw tokens
sv: Obearbetade symboler

en: In Pathauto it is appropriate to use the -raw form of tokens. Paths are sent through a filtering system which ensures that raw user content is filtered. Failure to use -raw tokens can cause problems with the Pathauto punctuation filtering system.
sv: I Pathauto rekommenderas det att använda den obearbetade formen för symboler. Sökvägar skickas genom ett filtreringssystem som ser till att obearbetat innehåll från användare filtreras. Att inte använda obearbetade symboler kan orsaka problem med Pathautos filtreringssystem för skiljetecken.

en: Users
sv: Användare

en: Content
sv: Innehåll

en: User blogs
sv: Användarbloggar

en: Vocabularies and terms
sv: Vokabulärer och termer

en: User trackers
sv: Spårning av användare

en: Forums
sv: Forum

en: Automatic alias
sv: Automatiskt alias

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
sv: Ett alias kommer att genereras åt dig. Om du vill skapa ditt eget alias nedan, avbocka det här alternativet.

en: To control the format of the generated aliases, see the <a href="@url-patterns">URL alias patterns</a>.
sv: För att styra formatet för genererade alias, se <a href="@url-patterns">mönster för URL-alias</a>.

en: Update URL alias
sv: Uppdatera URL-alias

en: authenticated user
sv: inloggad användare

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
sv[0]: Uppdaterade URL-alias för 1 nod.
sv[1]: Uppdaterade URL-alias för @count noder.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
sv[0]: Uppdaterade URL-alias för 1 användarkontono.
sv[1]: Uppdaterade URL-alias för @count användarkonton.

en: administer pathauto
sv: administrera Pathauto

en: notify of path changes
sv: meddela vid ändringar av sökvägar

en: Patterns
sv: Mönster

en: Delete aliases
sv: Radera alias

en: No alias
sv: Inga alias
