Signup - en to de translation catalogue (395 entries)

en: Signup ID: @sid
de: Anmelde ID: @sid

en: User ID: @uid
de: Benutzer ID: @uid

en: Email address for anonymous signup: @anon_mail
de: Emailadresse für Gast-Anmeldung: @anon_mail

en: Date/time when the signup was created: @signup_time
de: Datum/Zeit als die Anmeldung durchgeführt wurde: @signup_time

en: Custom signup form data: %signup_form_data
de: Eigene Formulardaten: %signup_form_data

en: Attendance record: %attended
de: Teilnahme: %attended

en: Slots consumed by this signup: @count_towards_limit
de: Bisher verbrauchte Slots: @count_towards_limit

en: Signup canceled for %node_title
de: Anmeldung zurückgezogen für %node_title

en: Node type
de: Inhaltstyp

en: User created
de: Benutzer angelegt

en: Duplicate message: signups are now open on %title.
de: Doppelte Nachricht: Anmeldungen sind jetzt für %title geöffnet.

en: Duplicate message: signups are now closed on %title.
de: Doppelte Nachricht: Anmeldungen sind jetzt für %title geschlossen.

en: Signup information suppressed for odd node ID %nid.
de: Anmeldungsinformationen für überzählige Node ID %nid unterdrückt.

en: Signup allows users to sign up (in other words, register) for content of any type. The most common use is for events, where users indicate they are planning to attend. This module includes options for sending a notification email to a selected email address upon a new user signup (good for notifying event coordinators, etc.) and a confirmation email to users who sign up. Each of these options are controlled per node. When used on event nodes (with <a href="@event_url">event.module</a> installed) or nodes that have a date field (with <a href="@date_url">date.module</a>) and regular cron runs, it can also send out reminder emails to all signups a configurable number of days before the start of the event (also controlled per node) and to automatically close signups 1 hour before their start (general setting). Settings exist for resticting signups to selected roles and content types.
de: Signup ermöglicht Benutzern sich für Beiträge anzumelden. Die gebräuchlichste Verwendung findet dies bei Veranstaltungen, bei denen Nutzer ihr Kommen vormerken. Das Modul enthält die Optionen, Benachrichtigungsmails an eine Emailadresse zu senden, sobald ein Benutzer sich anmeldet (gut für die Veranstalter, etc.) und Benachrichtigungen an die angemeldeten Benutzer zu senden.  Jede dieser Optionen kann pro Beitrag eingestellt werden. Wenn das Modul in Verbindung mit Nodes des <a href="@event_url">event.module</a> oder Nodes mit einem Datumsfeld (<a href="@date_url">date.module</a>) verwendet wird und der Cronjob aktiv ist, kann es ebenfalls Erinnerungen zu einer eingestellten Anzahl an Tagen vor Beginn des Events an alle angemeldeten Benutzer senden. Zusätzlich besteht die Möglichkeit, die Anmeldung automatisch 1 Stunde vor ihrem Beginn zu schliessen. Beide Möglichkeiten können wieder pro Node eingestellt werden. Es besteht weiterhin die Möglichkeit, Anmeldungen auf bestimmte Rollen und Inhaltstypen zu beschränken. Pro Beitrag kann konfiguriert werden, ob eine Registrierung möglich ist oder nicht.

en: To use signup, you must enable which content types should allow signups in administer->settings->content types, and you must also grant the %sign_up_for_content permission to any user role that should be able to sign up in administer->access control. Each signup-enabled node will now have a place for users to sign up.
de: Um Anmeldungen verwenden zu können, muss festgelegt werden, welche Inhaltstypen die Möglichkeit zur Anmeldung bieten sollen. Zusätzlich muss die Berechtigung %sign_up_for_content für jede Rolle, die sich für Inhalte anmelden dürfen soll, gesetzt sein. Jede Node, die nun zu einem Nodetypen gehört, für den signup aktiviert ist, hat nun einen Bereich, über den sich Benutzer anmelden können. Jeder Beitrag mit Anmeldemöglichkeit hat ein Element über das sich der Benutzer anmelden kann.

en: There are two ways for a user to have administrative access to the signup information about a given node: either the user has the %administer_signups_for_own_content permission and they are viewing a node they created, or the user has the global %administer_all_signups permission. Administrative access allows a user to view all the users who have signed up for the node, along with whatever information they included when they signed up.  Signup administrators can also cancel other user's signups for the node, and can close signups on the node entirely (meaning no one else is allowed to sign up).
de: Es gibt zwei Wege für administrativen Zugang eines Benutzers zu Anmelde-Informationen eines bestimmten Beitrags: entweder der Benutzer hat die Berechtigung %administer_signups_for_own_content und er betrachtet einen selbst erstellten Beitrag, oder der Benutzer hat die globale Berechtigung %administer_signups_for_own_content. Administrativer Zugang berechtigt Benutzer, eine Auflistung aller angemeldeten Benutzer für den Beitrag zu betrachten, mit allen Informationen, die sie bei der Anmeldung angegeben haben.   Administratoren von Anmeldungen können sowohl Anmeldungen anderer Benutzer widerrufen, als auch Anmeldungen für den Beitrag gänzlich schließen (dies bedeutet, dass sich kein weiterer Benutzer anmelden darf).

en: Default settings for notification email address, reminder emails and confirmation emails are located in administer->settings->signup. These will be the default values used for a signup node unless otherwise specified (to configure these options per node, visit 'edit' for that node and make the adjustments in the 'Sign up settings' section).
de: Die Standardeinstellungen für die Email-Adresse für Benachrichtigungen, Erinnerungen und Bestätigungen können unter administer/settings/signup vorgenomen werden. Dies ist dann der Standardwert für einen Beitrag, bis andere Einstellungen vorgenommen werden (um die Einstellungen pro Beitrag vorzunehmen, kann unter 'Bearbeiten' des entsprechenden Beitrags ein anderer Wert im Bereich 'Anmeldeeinstellungen' gesetzt werden).

en: Signups can be manually closed for any node at the %signup_overview page, or on the 'signups' tab on each node.
de: Anmeldungen künnen manuell für jeden Inhaltstypen auf der Seite %signup_overview oder im Reiter 'Anmeldungen' jeder Node geschlossen werden.

en: Signup overview
de: Anmeldeübersicht

en: The user signup form is fully themable -- form fields may be added or deleted. For more details see the instructions in signup.theme, where a sample user form is included.
de: Das Anmeldeformular ist komplett anpassbar -- Formularfelder können hinzugefügt oder entfernt werden. Mehr Informationen dazu finden sich in der Datei signup.theme, in der auch ein Beispielformular enthalten ist.

en: This page allows you to send an email message to every user who signed up for this %node_type.
de: Auf dieser Seite kann eine Email an alle für %node_type angemeldeten Benutzer gesendet werden.

en: This page allows you to sign up another user for this %node_type.
de: Auf dieser Seite kann ein weiterer Benutzer für %node_type angemeldet werden.

en: Signup settings
de: Anmeldeeinstellungen

en: Signup options
de: Anmeldeoptionen

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Allowed (off by default)
de: Erlaubt (standardmässig aus)

en: Enabled (on by default)
de: Aktiviert (standardmässig an)

en: If %disabled is selected, signups will not be possible for this content type. If %allowed_off is selected, signups will be off by default, but users with the %admin_all_signups permission will be able to allow signups for specific posts of this content type. If %enabled_on is selected, users will be allowed to signup for this content type unless an administrator disbles signups on specific posts.
de: Wenn %disabled gewählt wurde, ist es nicht mehr möglich, sich für diesen Inhaltstypen anzumelden. Wenn %allowed_off gewählt wurde, sind Anmeldungen standardmäßig deaktiviert, aber Benutzer mit der Berechtigung %admin_all_signups können Anmeldungen für bestimmte Beiträge dieses Inhaltstyps erlauben.  Wenn %enabled_on gewählt ist, dürfen Benutzer sich anmelden, solange der Administrator Anmeldungen für bestimmte Beiträge nicht deaktiviert hat.

en: administer all signups
de: Alle Anmeldungen verwalten

en: Cancel signup
de: Anmeldung widerrufen

en: Mark signup attended
de: Anmeldungen markieren, die wahrgenommen wurden

en: Mark signup did not attend
de: Anmeldungen markieren, die nicht wahrgenommen wurden

en: !user signup for '!title'
de: Anmeldung von !user für !title

en: Signup information
de: Anmeldeinformationen

en: Signup form or current signup information.
de: Anmeldeformular oder aktuelle Anmeldeinformationen.

en: Signup user list
de: Liste angemeldeter Benutzer

en: List of users currently signed up.
de: Liste der zur Zeit angemeldeten Benutzer

en: Signup to !title cancelled.
de: Anmeldung für !title widerrufen.

en: view
de: anzeigen

en: Anonymous user %email is already signed up for %title
de: Der Gast %email ist bereits für %title angemeldet

en: User !user is already signed up for %title
de: Der Benutzer !user ist bereits für %title angemeldet

en: A confirmation email will be sent shortly containing further information about this %node_type.
de: Eine Bestätigungsemail mit weiteren Informationen zu %node_type wird in Kürze versendet.

en: A reminder email will be sent !number !days before the %node_type.
de: In !number !days vor dem Start von %node_type wird eine Erinnerung per email verschickt.

en: Signup to !title confirmed.
de: Anmeldung zu !title bestätigt.

en: Signup confirmation for !node_type: !title
de: Bestätigung für die Anmeldung zu !node_type: !title

en: The following information was submitted as a signup for !title
de: Die folgenden Informationen wurden bei der Anmeldung für !title eingegeben

en: Date/Time: !time
de: Datum/Zeit: !time

en: Username: !name
de: Benutzername: !name

en: Anonymous
de: Gast

en: Profile page: !url
de: Profile-Seite: !url

en: E-mail: !email
de: Email: !email

en: New !node_type Signup
de: Neue Anmeldung für !node_type

en: Signup limit reached for !title, signups closed.
de: Anmeldelimit für !title erreicht; Anmeldungen geschlossen.

en: Signup limit reached.
de: Anmeldelimit erreicht.

en: Signup limit increased for !title, signups re-opened.
de: Anmeldelimit für !title angehoben; Anmeldungen wiedereröffnet.

en: Total signups for !title now below limit, signups re-opened.
de: Gesmatzahl Anmeldungen für !title jetzt unterhalb des Limits; Anmeldungen wiedereröffnet.

en: Signup limit updated for !title.
de: Anmeldelimit für !title erreicht.

en: Signup limit removed for !title, signups now open.
de: Anmeldelimit für !title entfernt; Anmeldungen sind jetzt offen.

en: Signup limit removed for !title.
de: Anmeldelimit für !title entfernt.

en: True/False for if signups are enabled on a node
de: Filtern für aktivierte oder deaktivierte Anmeldung

en: Are signups 'open' or 'closed' for this node.
de: Sind Anmeldungen für diesen Beitrag noch möglich?

en: The signup limit for this node
de: Limit für Anmeldungen zu diesem Beitrag

en: Any custom fields the user filled out when signing up, rendered as HTML.
de: Jedes benutzerdefinierte Feld, dass der Benutzer bei der Anmeldung  ausgefüllt hat, wird als HTML ausgegeben.

en: Any custom fields the user filled out when signing up, rendered as unfiltered plain text (e.g. for ASCII e-mail).
de: Jedes benutzerdefinierte Feld, dass der Benutzer bei der Anmeldung  ausgefüllt hat, wird als  ungefiltert Klartext (z. B. für ASCII-E-Mail) ausgegeben.

en: The date/time when the user signed up, short date format.
de: Zeitpunktl, zu dem ein Benutzer sich für einen Beitrag angemeldet hat.

en: The date/time when the user signed up, medium date format.
de: Zeitpunkt, zu dem der Benutzer sich angemeldet hat, in mittlerem Format.

en: The date/time when the user signed up, long date format.
de: Zeitpunkt, zu dem der Benutzer sich angemeldet hat, in langem Format.

en: The URL for a user to cancel their signup (if they have permission to do so).
de: Die URL unter der ein Benutzer seine Anmeldung (wenn sie die Erlaubnis haben, dies zu tun) zurückziehen kann.

en: The e-mail address for the signup (either anonymous or authenticated).
de: Die E-mail-Adresse zu einer Anmeldung eines Nutzers (auch eines anonymen).

en: The e-mail addressed entered for an anonymous signup, or an empty string if an authenticated user signed up.
de: Die Emailadresse eines anonymen angemeldeten Nutzers oder ein leerer Text bei angemeldeten Nutzern.

en: If the user attended the thing they signed up for.
de:  Hat der angemeldete Benutzer tatsächlich an der Veranstaltung teilgenommen?

en: Site-wide numeric identifier for the signup.
de: Nummerischer, eindeutiger Schlüssel für Signup auf dieser Website.

en: disabled
de: Deaktiviert

en: enabled
de: aktiviert

en: open
de: offen

en: closed
de: geschlossen

en: action
de: Aktion

en: Canceled signup @signup_id.
de: Anmeldung @signup_id widerrufen

en: Marked signup @signup_id attended.
de: Markiere teilgenommene Anmeldungen für @signup_id

en: Marked signup @signup_id did not attend.
de: Markiere nicht teilgenommene Anmeldungen für @signup_id

en: signup
de: anmelden

en: Signups closed for %title.
de: Anmeldungen für %title geschlossen.

en: Signups reopened for %title.
de: Anmeldungen für %title wiedereröffnet.

en: day | days
de[0]: Tag
de[1]: Tage

en: sign up for content
de: für Inhalt anmelden

en: cancel signups
de: Anmeldungen widerrufen

en: cancel own signups
de: eigene Anmeldungen widerrufen

en: edit own signups
de: eigene Anmeldungen bearbeiten

en: view all signups
de: alle Anmeldungen ansehen

en: administer signups for own content
de: Anmeldungen für eigenen Inhaltstypen administrieren

en: email users signed up for own content
de: an an eigenem Inhalt angemeldeten Benutzern Emails schicken

en: email all signed up users
de: allen angemeldeten Benutzern Emails schicken

en: Configure settings for signups.
de: Einstellungen für Anmeldungen bearbeiten.

en: View all signup-enabled posts, and open or close signups on them.
de: Alle Beiträge, für die Anmeldungen aktiviert sind, ansehen und Anmeldungen öffnen oder schließen.

en: Edit signup
de: Anmeldung bearbeiten

en: Signup administration
de: Administration der Anmeldungen

en: Signups
de: Anmeldungen

en: Sign up
de: Anmelden

en: List
de: Auflisten

en: Administer
de: Administrieren

en: Settings
de: Einstellungen

en: Add
de: Hinzufügen

en: Signup broadcast
de: Anmeldungen Rundmail

en: Signup module per-node settings.
de: Einstellungen pro Node

en: Primary key: node ID
de: Primärschlüssel: Node ID

en: Email address to send signup notifications to.
de: Emailadresse, an die Benachrichtigungen gesendet werden.

en: Boolean indicating whether confirmation emails should be sent.
de: Wahrheitswert der angibt, ob eine Email gesendet werden soll.

en: Email template to send to users when they signup.
de: Emailvorlage der Email, die an Benutzer bei der Anmeldung gesendet wird.

en: Boolean indicating whether reminder emails should be sent. This is set to 0 once the reminders are sent.
de: Wahrheitswert der angibt, ob eine Email gesendet werden soll. Dies wird auf 0 gesetzt, wenn eine Erinnerungsmail geschickt wurde.

en: Number of days before the start of a time-based node when the reminder emails should be sent.
de: Wieviel Tage vor dem Start einer Zeit-basierten Node die Erinnerungsmails gesendet werden sollen.

en: Email template to send to users to remind them about a signup.
de: Emailvorlage der Email, die an Benutzer als Erinnerung gesendet wird.

en: Number of hours before the start of a time-based node when signups should automatically be closed. This column is not currently used and the behavior is controlled by a site-wide setting.  See http://drupal.org/node/290249 for more information.
de: Wie viele der Stunden vor dem Start eines Zeit-basierten Beitrags soll die Anmeldung automatisch geschlossen werden.  Diese Spalte wird zur Zeit nicht verwendet und das Verhalten wird für die ganze Seite eingestellt.  Siehe http://drupal.org/node/290249 für weitere Übersetzungen.

en: Maximum number of users who can signup before signups are closed. If set to 0, there is no limit.
de: Maximale Nummer von Benutzer, die sich anmelden können, bevor die Anmeldung geschlossen wird. Wenn 0 eingestellt, ist das Limit deaktiviert.

en: Boolean indicating if signups are open (1) or closed (0) for the given node
de: Wahrheitswert der angibt, ob Anmeldungen für einen gegebene Node offen (1) oder geschlossenen (0) sind

en: Records information for each user who signs up for a node.
de: Speichert die Information für jeden Benutzer, der sich für einen Node angemeldet hat.

en: Primary key: signup ID
de: Primärschlüssel: signup ID

en: Key: the user ID of the user who signed up.
de: Schlüssel: die Benutzer ID des Nutzers, der sich angemeldet hat.

en: Key: the node ID of the node the user signed up for.
de: Schlüssel: die ID der Node, an die sich der Benutzer angemeldet hat.

en: The email address for an anonymous user who signed up, or an empty string for authenticated users.
de: Die Emailadresse eines anonymen angemeldeten Nutzers oder ein leerer Text bei angemeldeten Nutzern.

en: Integer timestamp of when the user signed up for the node.
de: Zeitstempel, wann ein Benutzer sich für ein Node angemeldet hat.

en: Serialized string of additional signup form values.  See theme_signup_user_form() from theme/signup.theme for more information.
de: Serialisierter Text der zusätzlichen Werte des Anmeldeformulars.  Siehe theme_signup_user_form() in theme/signup.theme für weitere Informationen.

en: Did this user actually attend the node they signed up for?
de: Hat der Benutzer tatsächlich an der angemeldeten Node teilgenommen?

en: How many slots (if any) this signup should use towards the total signup limit for this node
de: Limit für Anmeldungen zu diesem Beitrag

en: The old %signup_user_view setting was enabled on your site, so the %view_all_signups permission has been added to the %authenticated_user role. Please consider customizing what roles have this permission on the !access_control page.
de: Die alte %signup_user_view Einstellung wurde auf Ihrer Seite deaktiviert, so dass die %view_all_signups Erlaubnis zu der %authenticated_user dazugefügt wurde.  Bitte überlegen, welche Rollen Zugriff auf die !access_control Seite haben sollen.

en: Users can view signups
de: Benutzer können Anmeldungen ansehen

en: Access control
de: Zugriffskontrolle

en: The %signup_user_view setting has been removed.
de: Die Einstellung %signup_user_view wurde entfernt.

en: Added the 'cancel own signups' permission to all roles that have the 'sign up for content' permission.
de: Berechtigung 'cancel own signups' wurde zu allen Rollen hinzugefügt, welche die Berechtigung 'sign up for content' haben.

en: If you do not want your users to cancel their own signups, go to the <a href="@access_url">Access control</a> page and unset this permission.
de: Wenn Benutzer ihre eigenen Anmeldungen nicht widerrufen können sollen, kann die Berechtigung unter der <a href="@access_url">Zugriffskontrolle</a> entfernt werden.

en: Migrated signup settings per content type.
de: Anmeldeeinstellungen pro Inhaltstyp migriert.

en: Replaced %event, %eventurl, %time, %username, %useremail, and %info tokens with %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail, and %user_signup_info in the reminder and confirmation email templates.
de: %event, %eventurl, %time, %username, %useremail und %info in der Bestätigungsemail und Erinnerungsemail durch %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail und %user_signup_info ersetzt.

en: Removed the deprecated %old_view_name and %old_view_type variables. If you were using embedding a view on signup-enabled nodes, please visit the <a href="@signup_settings_url">Signup configuration page</a> and select a new value for the %setting_name setting (which is located under the Advanced settings).
de: Entfernt die veraltete  %old_view_name und %old_view_type variables. Wenn bisher eine Ansicht für Beiträge, für die Anmeldungen aktiviert waren, eingebettet war, bitte auf die <a href="@signup_settings_url">Konfigurationsseite der Anmeldungen</a> gehen und dort den neuen Wert für die Einstellung %setting_name auswählen (unter Erweiterte Einstellungen).

en: View to embed for the signup user list
de: View, der als Nutzerliste eingebettet wird

en: Signup
de: Anmeldungen

en: Allow users to sign up for content (especially events).
de: Nutzern erlauben, sich für Inhalte (im Speziellen: Events) anzumelden.

en: Close x hours before
de: x Stunden vorher schliessen

en: The number of hours before the event which signups will no longer be allowed. Use negative numbers to close signups after the event start (example: -12).
de: Wie viele der Stunden vor dem Start eines Zeit-basierten Beitrags,ab denen Anmeldungen nicht mehr erlaubt sind.  Negative Zahlen schließen Anmeldungen, nachdem Start des Termins (z.B. -2).

en: Default signup information
de: Standardinformationen für Anmeldungen

en: New signup-enabled nodes will start with these settings.
de: Neue Beiträge, für die Anmeldungen aktiviert sind, beginnen mit diesen Einstellungen.

en: Advanced settings
de: Erweiterte Einstellungen

en: Format string for displaying signup-related dates
de: Formatierungstext für Anmeldedaten

en: Small
de: Klein

en: Medium
de: Mittel

en: Large
de: Lang

en: Whenever this module needs to print a date (both in the administrative interface, and in the various e-mail messages it can send), this setting controls which date format string to use. The format strings are defined at the <a href="!settings_url">Date and time settings page</a>.
de: Sobald dieses Modul ein Datum anzeigen muss (in der Administrationsoberfläche und in den unterschiedlichen Emails, die es senden kann), steuert diese Einstellung das zu verwendende Format.  Das Format wird auf der Einstellungsseite von <a href="!settings_url">Datum und Zeit</a> gesetzt.

en: Display signup information on user profile pages
de: Anmeldeinformationen auf der Profilseite des Nutzers anzeigen

en: Location of the signup form
de: Position des Anmeldeformulars

en: Included on each node
de: In jedem Node eingebunden

en: Under the %signups tab
de: Im Reiter %signups

en: Do not display signup form
de: Anmeldeformular nicht anzeigen

en: On every signup-enabled node, users with permission to
     sign up can be presented with a form. This setting controls where this form should be displayed: either directly on the node itself, on a separate tab, or not at all.
de: Auf allen Beiträgen mit Anmeldungen können Benutzer mit der Berechtigung 
     zum Anmelden ein entsprechendes Formular ausfüllen. Diese Einstellung legt fest, wo dieses Formular erscheint: entweder direkt in der Node, in einem separaten Reiter oder überhaupt nicht.

en: Default fieldset behavior for per-node signup form
de: Standardverhalten des Fieldsets des Anmeldeformulars

en: Collapsed
de: Zusammengeklappt

en: Expanded
de: Geöffnet

en: If the signup form is included on each node, the signup form will be encapsulated in a collapsible fieldset. This setting controls if that fieldset is expanded or collapsed by default.
de: Wenn das Anmeldeformular in jeden Beitrag eingebunden wird, wird es in ein zusammenklappbare Feldgruppe eingebettet.  Diese Einstellungen legen fest, ob das Fieldset standardmässig geöffnet oder zusammengeklappt ist.

en: Use the signup-provided listing on each node
de: Die vom Modul bereitgestellte Liste in jeder Node verwenden

en: Use the signup-provided listing under the %signups tab
de: Die vom Modul bereitgestellte Liste im Tab %signups anzeigen

en: Embed a view on each node
de: Einen View in jeder Node einbinden

en: Embed a view under the %signups tab
de: Einen View im Tab %signups einbinden

en: If you choose to embed a view, you will be able to select which view you want to use below. The view you select will have a single argument passed in, the node id (nid) of the signup-enabled node being viewed. You can also use views to display this listing on its own tab or in a block if you disable this setting.
de: Wenn ein View eingebettet werden soll, kann ausgewählt werden, welcher View verwendet wird. Dem gewählte View wird ein Argument übergeben: die Node Id (nid) der gerade angezeigten Beitrags Der View kann auch in seinem eigenen Reiter oder in einem Block angezeigt werden, wenn die Option deaktiviert ist.

en: If you enable the !views_url, you will be able to embed a view directly onto the page for this listing.
de: Wenn !views_url aktiviert wurde wird es möglich, einen View mit der Liste direkt in die Seite zu integrieren.

en: Views module
de: Views Modul

en: Do not display a listing at all
de: Keine Auflistung anzeigen

en: How to display the list of signed-up users
de: Art der Anzeige für die Liste der angemeldeten Benutzer

en: Users with the %view_signups permission can be presented with a list of all users who have signed up. This setting controls if, how, and where that list should be generated. !views_help_text
de: Benutzer mit der Berechtigung %view_signups können sich eine Liste mit allen angemeldeten Benutzern anzeigen lassen.  Diese Einstellung steuert ob, wie und wo diese Liste dargestellt werden soll. !views_help_text

en: Use the signup-provided listing
de: Verwende die moduleigene Liste

en: Embed a view
de: View einbetten

en: How to display the administrative list of signed-up users
de: Wie die Benutzerliste in der Administration dargestellt wird

en: Users with permission to administer signups for a given node will see a list of users  of all users who have signed up. This setting controls if and how that list should be generated. !views_help_text
de: Benutzer mit der Erlaubnis Anmeldungen eines bestimmten Nodes zu verwalten, können die Liste aller angemeldeten Benutzer sehen. Diese Einstellung steuert ob, wie und wo diese Liste dargestellt werden soll. !views_help_text

en: If the signup user list is being generated by embedding a view, this selects which view should be used. The view's name, description, and display(s) it defines are listed.
de: Wenn die Liste der angemeldeten Benutzer durch Einbindung eines View erzeugt wird, kann der zu benutzende View hier ausgewählt werden.  Der View-Name, die Beschreibung und definierte Anzeigen werden aufgelistet.

en: View to embed for the signup administrative list
de: View zur Liste der Anmeldungslverwaltung

en: If the administer signups user list is being generated by embedding a view, this selects which view should be used. The view's name, description, and display(s) it defines are listed.
de: Wenn die Liste der angemeldeten Benutzer durch Einbindung eines View erzeugt wird, kann der zu benutzende View hier ausgewählt werden.  Der View-Name, die Beschreibung und definierte Anzeigen werden aufgelistet.

en: Save configuration
de: Konfiguration speichern

en: All
de: Alle

en: Open
de: Offen

en: Closed
de: Geschlossen

en: Filter by signup status
de: Nach Status filtern

en: Filter
de: Filtern

en: Title
de: Titel

en: Operations
de: Aktionen

en: View signups
de: Anmeldungen ansehen

en: Send an email message to all users who signed up.
de: Email an alle angemeldeten Benutzer senden.

en: Update
de: Aktualisieren

en: No users have signup up for this %node_type.
de: Kein Benutzer hat sich für %node_type angemeldet.

en: %cancel_signup_url (access to this link is denied to users without the "cancel own signups" permission)
de: %cancel_signup_url (der Zugang zu diesem Link ist für Benutzer mit der Berechtigung "cancel own signups" nicht möglich.)

en: Supported string substitutions: %tokens, and any tokens in the %replacement_tokens list.
de: Unterstützte Ersetzungen: %tokens und jeder Platzhalter in %replacement_tokens.

en: Replacement tokens
de: Austausch von Platzhaltern

en: Supported string substitutions: %tokens.
de: Unterstützte Ersetzungen: %tokens.

en: Subject
de: Betreff

en: Message body
de: Nachrichtentext

en: Body of the email message you wish to send to all users who have signed up for this %node_type. !token_description
de: Textkörper der Emailnachricht die an alle angemeldeten Benutzer von %node_type versendet werden soll. !token_description

en: Send yourself a copy.
de: Kopie an sich selbst schicken

en: Send
de: Senden

en: From
de: Von

en: This message will be sent from: %from
de: Diese Nachricht wird gesendet von: %from

en: Sent a copy of this message to %email
de: Eine Kopie der Nachricht an %email senden

en: Message sent to all users who have signed up
de: Nachricht an alle angemeldeten Benutzer gesendet

en: Message sent to selected users who have signed up
de: Nachricht an ausgewählte angemeldete Benutzer gesendet

en: Broadcast email for %title sent to %email.
de: Rundmail für %title an %email gesendet.

en: Broadcast email copy for %title sent to %email.
de: Rundmail für %title in Kopie an %email gesendet.

en: !node_type reminder: !title
de: !node_type Erinnerung: !title

en: Reminder for %title sent to %user_mail.
de: Erinnerung für %title an %user_mail gesendet.

en: Signups closed for %title by cron.
de: Anmeldung für %title durch Cron geschlossen.

en: Date field to use with signup
de: Datumsfeld für die Benutzung mit Anmeldungen

en: Select the date field of this content type to use for signup time-based functionality, such as automatically closing signups when the start time has passed and sending reminder emails. Select "%none" to not use a date field for signup functionality at all.
de: Das Datums-Feld dieses Inhaltstyp wählen, welches für die zeitbasierten Funktionalitäten, wie z.B. automatisches Schließen, wenn die Startzeit erreicht wurde und die Erinnerungsmail gesendet wurde. "%none" wählen, um kein Datums-Feld für die Anmeldungsfunktionen zu benutzen.

en: None
de: Keine

en: <none>
de: <keine>

en: You have enabled the %node_type content type for signups, and have added one or more date fields, but have not selected a date field for use with signup. You can modify the %signup_date_field setting at the <a href="@type_admin_url">%node_type configuration page</a> to select a date field to use, or disable this warning by selecting %none.
de: Es wurden Anmeldungen für den Inhaltstyp %node_type aktiviert, und es wurden ein oder mehrere Datums-Felder hinzugefügt, aber kein Datums-Feld ausgewählt für die Anmeldungen. Man kann entweder die %signup_date_field Einstellung in den <a href="@type_admin_url">%node_type Einstellungen</a> bearbeiten, um ein Datums-Feld auszuwählen, oder diese Warnung deaktivieren indem man %none auswählt.

en: You have enabled the %node_type content type for signups but have not added a date field. You can either <a href="@type_add_field_url">add a date field</a>, or disable this warning by selecting %none for the %signup_date_field setting at the <a href="@type_admin_url">%node_type configuration page</a>.
de: Es wurden Anmeldungen für den Inhaltstyp %node_type aktiviert, aber noch kein Datums-Feld hinzugefügt. Man kann entweder <a href="@type_add_field_url">ein Feld hinzufügen</a>, oder diese Warnung deaktivieren, indem man %none in den %signup_date_field in den <a href="@type_admin_url">%node_type Einstellungen</a> auswählt.

en: <Not specified>
de: <Nicht spezifiziert>

en: <None>
de: <Keine>

en:  to
de:   bis

en: [Untimed]
de: [ohne Zeit]

en: Current signups
de: Derzeitige Anmeldungen

en: View signup schedule
de: Anmeldungsplan anzeigen

en: Signup schedule
de: Anmeldungsplan

en: View full signup schedule
de: Ganzen Anmeldungsplan anschauen

en: Signups for @user
de: Anmeldungen von @user

en: Signup time
de: Anmeldezeit

en: Extra information
de: Zusätzliche Informationen

en: Attendance
de: Teilnahme

en: No users have signed up for this %node_type.
de: Kein Nutzer für %node_type angemeldet.

en: Mark as attended
de: Als teilgenommen markieren

en: Mark as did not attend
de: Als nicht teilgenommen markieren

en: No users selected.
de: Keine Benutzer ausgewählt

en: You do not have permission to cancel signups.
de: Keine Berechtigung, um Anmeldungen zu widerrufen.

en: Anonymous signup: %anon_mail
de: Anonyme Anmeldung: %anon_mail

en: Are you sure you want to cancel signups for these users?
de: Anmeldung für diese Benutzer wirklich widerrufen?

en: This action cannot be undone.
de: Diese Aktion kann nicht rückgängig gemacht werden.

en: Cancel signups
de: Anmeldungen widerrufen

en: Keep signups
de: Anmeldungen behalten

en: Signups are
de: Anmeldungen sind

en: Closed (limit reached)
de: Geschlossen (Limit erreicht)

en: Total signups
de: Alle Anmeldungen

en: Signup slots used
de: Alle Plätze sind vergeben.

en: Signup limit
de: Anmeldelimit

en: Signups opened for !title.
de: Anmeldungen geöffnet für !title.

en: Signups closed for !title.
de: Anmeldungen geschlossen für !title.

en: %node_type start time is already past the signup close-in-advance time, signups now closed.
de: %node_type Startzeit liegt nach der spätesten Anmeldezeit; Anmeldungen sind jetzt geschlossen.

en: Enabled
de: Aktiviert

en: Disabled, but save existing signup information
de: Deaktiviert; bestehende Anmeldeinformationen beibehalten

en: Disabled, and remove all signup information
de: Deativiert; bestehende Anmeldeinformtionen entfernen

en: This can not be undone, use with extreme caution!
de: Diese Aktion kann nicht rückgängig gemacht werden und sollte nur mit äusserster Vorsicht verwendet werden!

en: If enabled, you can control whether users may sign up by visiting the !signup_admin tab and toggling if signups are %open or %closed for this %node_type. Other signup-related settings can be defined at the !signup_settings tab.
de:  Wenn dies aktiviert ist, kann eingestellt werden, ob der Benutzer sich über den Tab !signups anmelden kann. Zusätzlich kann festgelegt werden, ob Anmeldungen für %node_type möglich sind. Weitere Anmeldungen im Zusammenhang mit Einstellungen können auf der !signup_settings Registerkarte definiert werden.

en: Signups: Administer
de: Anmeldungen verwalten

en: Signups: Settings
de: Die Einstellungen für Anmeldungen

en: login
de: anmelden

en: register
de: registrieren

en: Please !login to sign up for this %node_type.
de: Um sich für %node_type anzumelden, itte !login.

en: Please !login or !register to sign up for this %node_type.
de: Um sich für %node_type anzumelden, bitte !register oder !login.

en: Supported string substitutions: %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail, %user_signup_info (additional information from the signup form), %cancel_signup_url (access to this link is denied to users without the "%cancel_own_signups" permission), and any tokens in the %replacement_tokens list.
de: Unterstützte Ersetzungen: %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail, %user_signup_info (zusätzliche Informationen aus dem Anmeldeformular), %cancel_signup_url (der Zugriff auf diesen Link ist Benutzern ohne die Berechtigung "%cancel_own_signups" verwehrt) und jeden Platzhalter in %replacement_tokens.

en: Supported string substitutions: %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail, %user_signup_info (additional information from the signup form), and %cancel_signup_url (access to this link is denied to users without the "%cancel_own_signups" permission).
de: Unterstützte Ersetzungen: %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail, %user_signup_info (zusätzliche Informationen aus dem Anmeldeformular), %cancel_signup_url (der Zugriff auf diesen Link ist Benutzern ohne die Berechtigung "%cancel_own_signups" verwehrt).

en: Send signups to
de: Anmeldungen schicken an

en: Email address where notification of new signups will be sent. Leave blank for no notifications.
de: Email Adresse, an die Benachrichtigungen für neue Anmeldungen gesendet wird.  Leer lassen für keine Benachrichtigungen.

en: Send confirmation
de: Bestätigung senden

en: Confirmation email
de: Bestätigungsemail

en: Email sent to user upon signup. !token_description
de:  Email, die an den Benutzer nach der Anmeldung gesendet wird. !token_description

en: Send reminder
de: Erinnerung senden

en: day(s) before this %node_type
de: Tag(e) vor diesem %node_type

en: day(s) before start time
de: Tag(e) vor der Startzeit

en: Reminder email
de: Erinnerungsmail

en: Email sent to user as a reminder before the %node_type starts. !token_description
de: Email die an den Benutzer geschickt wird, bevor %node_type startet. !token_description

en: Email sent to user as a reminder before the start time. !token_description
de: Email die vor der Startzeit als Erinnerung an den Benutzer geschickt wird. !token_description

en: Maximum number of users who can sign up before signups are automatically closed. If set to 0, there is no limit.
de: Maximale Nummer von Benutzer, die sich anmelden können, bevor die Anmeldung geschlossen wird. Wenn 0 eingestellt, ist das Limit deaktiviert.

en: Reset to defaults
de: Zurücksetzen

en: The configuration options have been reset to their default values.
de: Die Einstellungen wurden auf ihre Standardwerte zurückgesetzt.

en: The configuration options have been saved.
de: Die Einstellungen wurden gespeichert.

en: Invalid link to cancel a signup.
de: Ungültiger Link zum Widerrufen einer Anmeldung.

en: Are you sure you want to cancel the signup to %node_title?
de: Sicher, dass die Anmeldung für %node_title widerrufen werden soll?

en: Keep signup
de: Anmeldung beibehalten

en: Information for !user's signup to !node
de: Informationen für !user's Anmeldungen für !node

en: Your signup information
de: Anmeldeinformationen

en: - Not recorded -
de: - Nicht gespeichert -

en: Save
de: Speichern

en: The e-mail address %mail is not valid.
de: Die Email Adresse %mail ist nicht gültig.

en: Signup information updated.
de: Anmeldeinformationen aktualisiert.

en: Sign up another user
de: Einen anderen Benutzer anmelden

en: Sign up for @title
de: für @title anmelden

en: An e-mail address is required for users who are not registered at this site. If you are a registered user at this site, please !login to sign up for this %node_type.
de: Eine Email Adresse ist erforderlich für Benutzer, die nicht auf dieser Seite registriert sind. Sollte eine Registrierung vorliegen, bitte !login, um sich für %node_type anzumelden.

en: Username
de: Benutzername

en: Invalid email address entered for signup.
de: Ungültige Email Adresse für die Anmeldung angegeben.

en: The email address entered belongs to a registered user.
de: Die eingegebene Email Adresse gehört zu einem registrierten Benutzer.

en: The email address entered has already been used to sign up for this %node_type.
de: Die eingegebene Email Adresse wurde bereits verwendet, um sich für %node_type anzumelden.

en: User %user_name does not exist.
de: Der Benutzer %user_name existiert nicht.

en: User !user does not have permission to sign up.
de: Der Benutzer !user hat nicht die Berechtigung, sich anzumelden.

en: Since these tokens will be used in plain text e-mail, it is better to use the '-raw' versions of any tokens that provide them.
de: Da diese Tokens in Klartext-E-Mail verwendet werden, ist es besser, die "-raw" Versionen dieser Tokens zu verwenden, da keine HTML-Ersetzungen dafür vorgenommen wurden.

en: Edit
de: Bearbeiten

en: E-mail address
de: E-Mail-Adresse

en: Update e-mail address in user profile
de: E-Mail-Adresse im Benutzerprofil aktualisiert

en: You must confirm any changes to the e-mail address stored in your user profile by selecting this checkbox.
de: Bitte bestätigen Sie die Änderung der E-Mail-Adresse für Ihr Benutzerprofil.

en: Invalid e-mail address
de: Ungültige E-Mail-Adresse

en: Please confirm that you wish to save this new e-mail address into your user profile.
de: Bitte bestätigen Sie, dass diese neue E-Mail-Adresse in Ihrem Benutzerprofil gespeichert wird.

en: Updated the e-mail address in your profile to %new_address.
de: Die E-Mail-Adresse in Ihrem Profil wurde auf %new_address geändert.

en: Signup confirm e-mail
de: E-Mail zur Betätigung der Anmeldung

en: Adds a field to the signup form to confirm the user's e-mail address.
de: Fügt ein Feld auf dem Anmeldeformular ein, damit ein Benutzer seine E-Mail-Adresse  bestätigt.

en: Signup form
de: Anmeldeformular

en: Signup form.
de: Anmeldeformular

en: Contributed modules
de: Zusätzliche Module

en: No content is currently !status for signups.
de: Kein Inhalt ist für Anmeldungen !status

en: SIGNUP INFORMATION
de: ANMELDEINFORMATIONEN

en: This is a copy of the signup broadcast you just sent.
de: Das ist eine Kopie der eben versendeten Anmelde-Mitteilung.

en: Here is the original text you entered, with none of the tokens replaced:
de: Urspringlich eingebener Text, ohne ersetzte Platzhalter

en: Here is how the message that was sent to each user looked, with all of the tokens replaced (using your account for the user-related tokens):
de: Versendete Version, die an jeden Benutzer verschickt wurde, mit allen Ersetzungen für Platzhalter (aktueller Account wurde für die Benutzer bezogenen Ersetzungen verwendet)

en: !users signed up
de: !users sind angemeldet

en: !count anonymous
de: !count Gäste

en: 1 individual | @count individuals
de[0]: 1 Person
de[1]: @count Personen

en: Signup summary
de: Zusammenfassung der Anmeldungen

en: Signup details
de: Anmeldedetails

en: Did not attend
de: Hat nicht teilgenommen

en: Attended
de: Hat teilgenommen

en: Signups closed for this %node_type
de: Anmeldungen geschlossen für diesen %node_type

en: Phone
de: Telefon

en: Status: Open/Closed
de: Status: Offen/Geschlossen

en: Are signups open or closed for this node?
de: Sind Anmeldungen für diesen Beitrag offen oder abeschlossen?

en: Filter on if signups are open or closed for each node.
de: Nach offenen oder abgeschlossen Anmeldungen filtern.

en: Sort by if signups are closed or open.
de: Sortierreihenfolge offene oder geschlossene Anmeldungen.

en: Signup Limit
de: Anmeldebegrenzung

en: Maximum number of users who can sign up before signups are automatically closed (set to 0 for no limit).
de: Begrenzungsanzahl an angemeldeten Benutzer, bevor Anmeldungen automatisch geschlossen werden (0 für unbegrenzt setzen)

en: Filter by the maximum number of users who can sign up before signups are automatically closed (set to 0 for no limit).
de: Nach der Begrenzungsanzahl für angemeldete Benutzer filtern (0 für unbegrenzt setzen)

en: Notification: Email Address
de: Benachrichtigung: Email-Adresse

en: Address where notification emails are sent wenever a user signs up.
de: Addresse and die Benachrichtigungsmails versendet werden, sobald sich ein Benutzer anmeldet.

en: Send Confirmation
de: Benachrichtigung senden

en: Should confirmation email be sent to each user who signs up.
de: Soll eine Bestätigungsnachricht an jeden angemeldeten Nutzer versendet werden?

en: Filter on if signup confirmation is enabled or disabled.
de: Filtern nach Bestätigungsnachricht aktiviert oder inaktiviert.

en: Confirmation: Message
de: Benachrichtigung: Nachricht

en: The body of the optional confirmation email that can be sent whenever a user signs up.
de: Textkörper der optionalen Bestätigungsnachricht, die verschickt wird sobald sich ein Benutzer anmeldet.

en: Send Reminder
de: Erinnerung senden

en: Should a reminder email be automatically sent to all users who signed up. This will be false if either an administrator disabled the feature for a given event, or if the reminder was already sent.
de: Soll eine Bestätigungsnachricht an jeden angemeldeten Nutzer versendet werden? Dies ist auf 'False / Falsch' gesetzt falls ein Administrator dieses Feature für die gegebene Veranstaltung deaktiviert hat, oder die Erinnerung bereits versendet wurde.

en: Filter on if a signup reminder email will be sent.
de: Danach filtern, ob eine Erinnerung gesendet wird.

en: Reminder: Days Before Event for Email
de: Erinnerung: Anzahl der Tage für die Email des Ereignisses

en: How many days before an event will the reminder email be sent.
de: Anzahl der Tage vor einem Ereignis, an dem die Erinnerung gesendet wird.

en: Reminder: Message
de: Erinnerung: Nachricht

en: The body of the optional reminder email that can be sent a configurable time before an event begins.
de: Der Text der optionalen Erinnerungsemail, die eine einstellbare Zeit vor dem Beginn des Ereignisses gesendet werden kann.

en: Enabled/Disabled
de: Aktiviert/Deaktiviert

en: Filter on if signups are enabled or disabled.
de: Filtern nach aktivierter oder deaktivierter Anmeldung

en: Node: Signup link
de: Node: Anmelde-Link

en: Link to one of the signup-related tabs on each node.
de: Link auf einen der zur Anmeldung gehörigen Reiter in jeder Node.

en: A signup represents a relationship between a user and a node.
de: Eine Anmeldung stellt eine Verbindung zwischen Benutzer und Node dar.

en: The node a user signed up to.
de: Der Node bei dem sich der Benutzer angemeldet hat.

en: Signup node
de: Anmelde-Node

en: User
de: Benutzer

en: The user who signed up.
de: Der angemeldete Benutzer

en: Signup user
de: Benutzer anmelden

en: User available signups
de: Verfügbare Anmeldungen des Benutzers

en: Displays nodes the given user has not signed up for. Note that this argument will not work properly if you add the %signup_user relationship to the view.
de: Zeigt alle Beiträge / Termine an, für die sich der übergebene Benutzer nicht angemeldet hat.  Dieses Argument wird nicht ordnungsgemäß funktionieren, wenn die Verbindung %signup_user zur Ansicht hinzugefügt wird.

en: Signup: User
de: Anmelden: Benutzer

en: User: Email Address
de: Benutzer: Email-Adresse

en: Email address of a user (authenticated or anonymous) who signed up.
de: E-Mail Adresse des Benutzers (angemeldet oder anonym) welcher sich angemeldet hat

en: WARNING: only expose this data in a view that is restricted to users whom you can trust with such sensitive information.
de: WARNUNG: diese Daten nur in einer Ansicht veröffentlichen, auf den vertrauenswürdige Benutzer zugreifen dürfen, da er sensible Informationen enthält.

en: User: Signup Time
de: Benutzer: Anmeldezeit

en: Time when user signed up.
de: Zeitpunkt, zu dem der Benutzer sich angemeldet hat

en: Time when the user signed up.
de: Zeitpunkt, zu dem der Benutzer sich angemeldet hat

en: Sort by time of sign up.
de: Nach dem Zeitpunkt der Anmeldung sortiert

en: User: Attended
de: Benutzer: Teilgenommen?

en: Did the user attend or not?
de: Hat der Benutzer teilgenommen oder nicht?

en: Filter on users who attended or not.
de: Filtern nach Benutzern, die (nicht) teilgenommen haben

en: Sort by if the user attended or not.
de: Sortierung nach Status der Anmeldung

en: User: Additional Signup Info
de: Benutzer: Zusätzliche Anmeldeinformationen

en: Enter the additional field name (from signup.theme) in the Option column.
de: Gebe den ergänzenden Feldnamen (vom signup.theme) in die Optionsspalte ein.

en: User: Anonymous/Authenticated
de: Benutzer: Gast/Angemeldet

en: Filter on if a user who signed up is anonymous, or an authenticated user on the site.
de: Nach angemeldeten Benutzern filtern, die anonyme oder authentifizierte Benutzer sind.

en: User: Current User
de: Benutzer: Aktueller Benutzer

en: This allows you to filter by whether or not the node was signed up by the logged in user of the view.
de: Dies erlaubt die Filterung danach, ob der aktuelle Benutzer für diese Node angemeldet ist.

en: User: Edit signup link
de: Benutzer: Link zum Bearbeiten der Anmeldung

en: Link to edit this particular signup.
de: Link, um diese einzelne Anmeldung zu bearbeiten.

en: Signup status
de: Anmeldestatus

en: View per-user signup lists
de: Ansicht aller Anmeldungen pro Benutzer

en: Access will be granted to users viewing their own signup list or with the 'view all signups' permission.
de: Erlaubt es Benutzern ihre eigenen Anmeldungen aufzulisten, bzw. den Benutzern mit der entsprechenden Berechtigung alle Anmeldungen aufzulisten.

en: Administrative list of all users signed up for a given node.
de: Administrative Links für alle an eine gegebene Node angemeldeten Benutzer.

en: Per-node signup administration interface with checkboxes for bulk operations.
de: Administrative Oberfläche pro Node mit Checkboxen für mehrfache Operationen.

en: Signup tab to link to
de: Reiter, auf den verwiesen wird

en: Signup current user form
de: Formular, um den aktuellen Nutzer anzumelden

en: Administer signups
de: Anmeldungen verwalten

en: Form to sign up other users
de: Formular, um andere Benutzer anzumelden

en: Signup broadcast form
de: Formular für Rundmails

en: Set view as return destination
de: Setze diese View als Ziel nach dem Absenden

en: After submitting a form, do you want to be redirected back to this view, or stay at the other page?
de: Soll nach dem Absenden des Formulares auf diese View, oder zur anderen Seite weitergeleitet werden?

en: signup form
de: Anmeldeformular

en: signup list
de: Anmeldeliste

en: administer signups
de: Anmeldungen verwalten

en: signup settings
de: Einstellungen für Anmeldungen

en: signup other users
de: Andere Benutzer anmelden

en: signup broadcast
de: Rundmail

en:  Field Name
de:  Feldname

en: If you want to display a single field from the signup form (see theme/signup_form.inc), enter its name here. Otherwise, all fields will be displayed.
de:  Wenn ein einzelnes Feld der Anmeldemaske angezeigt werden soll (siehe theme/signup_form.inc) muss hier dessen Name eingetragen werden.  Anderenfalls werden alle Felder angezeigt

en: Authenticated
de: Authentifiziert

en: View signup user list
de: Liste der angemeldeten Benutzer

en: Signup user argument
de: Benutzerargument für Anmeldungen

en: You must select which argument to this view represents the user who signed up.
de: Wählen Sie das Argument für diese Ansicht, das den angemeldeten Benutzer repräsentiert.

en: Signups enabled (either open or closed)
de: Anmeldungen erlaubt (entweder offen oder geschlossen)

en: Signups open
de: Anmeldungen offen

en: Signups closed
de: Anmeldungen geschlossen

en: Signups disabled
de: Anmeldungen deaktiviert

en: Validate if the current node is signup-enabled and if signups are open or closed
de: Überprüft, ob für die aktuelle Node Anmeldungen erlaubt und geöffnet oder geschlossen sind.

en: Validate user has access to the node
de: Überprüft, ob der Benutzer Zugriff auf diese Node hat
